Lokační sklad

ERP EPASS® umožňuje pracovat s tzv. lokačními sklady. Lokační sklady rozšiřují skladovou evidenci o informace, na jakých místech se nachází konkrétní množství skladované zboží. Veškeré skladové pohyby (výdeje/příjmy) musí mimo jiné určovat místo skladové operace - konkrétní lokaci. Aktuální skladová zásoba je dána součtem zásob na jednotlivých lokacích.

Lokace jsou hierarchická struktura popisující fyzické uspořádání skladu. Mimo statických lokací umožňuje program evidovat tzv. dynamické lokace, které je možné přesouvat spolu s celým jejich obsahem (např. kontejnery se zbožím). Jednotlivé lokace lze identifikovat pomocí čárových kódů. Mobilní aplikace EPASS Mobile Store, obsahuje úplnou podporu lokačních skladů.

Nezbytná nastavení

Každý sklad má ve svých vlastnostech určeno, zda se jedná o sklad lokační. Toto nastavení ovlivňuje další chování systému EPASS: pro lokační sklady se na položkách skladových dokladů objevují prvky pro určení lokace.

Lokace - strom lokací

V EPASS® je zaveden stromový číselník lokací. Vytváří se uživatelsky a lze jej měnit a doplňovat dle potřeby za provozu podle skutečných fyzických vlastností všech skladů. Na první úrovni tohoto číselníku jsou evidovány jednotlivé sklady:

lokacni-sklad-lokace

Lokace - vlastnosti

Strom se skládá z lokací různých typů a pro každou lokaci umožňuje určit její vlastnosti. Ty určují, mimo jiné, jde-li o pevnou nebo dynamickou lokaci (dynamické lokace lze přesouvat kompletně včetně jejich obsahu), zda lze do této lokace vkládat zboží, jiné dynamické lokace apod. Mimo jiné obsahuje každá lokace čárový kód, pomocí kterého lze je jednoznačně identifikována (využíváno EPASS Mobile Store).
Typ lokačního místa určuje ikonu použitou pro zobrazení lokace ve stromu lokací.

Na každé lokaci lze evidovat informace o rozměrech, nosnosti a objemu, které jsou důležité pro kontroly nosnosti či zaplnění objemu lokačního místa.

lokacni-sklad-lokace-polozka

Jestliže vyberete nějakou lokaci ve stromu, máte okamžitý přehled jak o jejích případných podlokacích, tak o produktech, které se nachází buď přímo ve vybrané lokaci nebo i ve všech jejích podlokacích.

lokacni-sklad-podlokace

Lokace - přesuny

Dynamické lokace lze přesouvat, a to včetně jejich obsahu. Je možné povolit nebo zakázat přesun lokací metodou přetažení pomocí myši přímo ve stromu. Je-li přesun ve stromu zakázán (kvůli nechtěným efektům), realizuje se přesun lokace pomocí speciální funkce. V ní se definuje, odkud a kam se lokace přesouvá.

lokacni-sklad-presun

Lokace - historie přesunů

V přehledu můžete vidět, kde se daná dynamická lokace nacházela v konkrétní čas. Tučně je zvýrazněno, kde se nachází aktuálně.

lokacni-sklad-historie

Historie přesunů všech lokací

Systém obsahuje přehled všech přesunů dynamických lokací. V přehledu lze využít různé filtrační prvky, jimiž lze provádět výběr pro období, sklad a konkrétní lokaci.

lokacni-sklad-historie-all

Lokace - inventury

Možnost zadávat lokace je implementována do inventur skladu. Zboží se tedy v inventuře zadává po jednotlivých lokacích. Inventura také slouží pro počáteční naskladnění na jednotlivé lokace.

Skladové doklady pro lokační sklady

Zadání lokace vyžadované na položce dokladu se řídí druhem skladového dokladu:

  • Příjem do skladu vyžaduje lokaci, kam se při příjmu zboží uloží.
  • Výdej ze skladu vyžaduje lokaci, odkud se zboží při výdeji vydá.
  • Převod mezi lokacemi vyžaduje obě lokace.

Lokaci na položce dokladu je možno vybrat několika způsoby:

  • Zadáním kódu lokace.
  • Výběrem z rozbalovací nabídky. Pro výdej se nabízí pouze lokace, ve kterých je konkrétní produkt na vybraném skladě k dispozici, pro příjem všechny, které umožňují vkládat zboží.
  • Výběrem ze seznamu, který nabízí pouze lokace, v nichž je konkrétní produkt na vybraném skladě uložen.
  • Výběrem ze stromu lokací, které jsou zadány pro vybraný sklad. Lze vybrat libovolnou lokaci, pokud tedy umožňuje vkládání zboží.

Kontroly

Při uzavření dokladu systém zkontroluje, zda jsou vyžadované údaje o lokaci vyplněny a v případě výdeje, zda je zboží v požadovaném množství na lokaci k dispozici. Pokud je nalezen problém, vyzve systém uživatele k jeho odstranění.

Skladové karty a lokace

Seznam skladových karet je možné filtrovat podle lokací - lze si tedy zobrazit zboží na konkrétní lokace, případně jejích podlokacích:

lokacni-sklad-sklkarty

Každá skladová karta z lokačního skladu pak na sobě má informace o tom, na jakých lokacích se daný produkt nachází (a pochopitelně v jakém množství).

lokacni-sklad-sklkarta